Badania endoskopowe

Badania endoskopowe – KOLONOSKOPIA oraz GASTROSKOPIA przeprowadzane są w Centrum Medycznym SABAMED w Krasnem k. Rzeszowa. Pracownia badań endoskopowych wyposażona jest w sprzęt medyczny stanowiący najnowsze osiągnięcie techniki medycznej w dziedzinie endoskopii. W chwili obecnej jest to najnowocześniejszy sprzęt tego typu w skali woj. podkarpackiego.

Badania kolonoskopowe i gastroskopowe przeprowadza wykwalifikowany zespół lekarzy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem klinicznym, mogą być one przeprowadzane w krótkim znieczuleniu pod nadzorem anestezjologa.

Aby zarejestrować się na badanie prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu:  530 470 160, 530 466 270.

CENTRUM MEDYCZNE SABAMED Krasne 33 (przy trasie E4 Rzeszów-Łańcut).

GASTROSKOPIA – INFORMACJE DLA PACJENTA

Poniższa informacja ma na celu udzielenie odpowiedzi na ewentualne pytania pacjentów dotyczące gastroskopii. Wszelkie inne pytania należy kierować do lekarza lub pielęgniarki bezpośrednio przed zabiegiem.

Co to jest gastroskopia?

Gastroskopia jest badaniem umożliwiającym obejrzenie wnętrza przełyku, żołądka i dwunastnicy za pomocą małej kamery umieszczonej na koń cu długiego, elastycznego przewodu gastroskopu. Badanie jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną oceniającą górny odcinek przewodu pokarmowego. Przy użyciu dodatkowych narzędzi istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego oraz ocenić obecność bakterii Helicobacter pylori (test ureazowy).

Wskazania do gastroskopii

Wskazaniem do gastroskopii jest diagnostyka dolegliwości występujących u pacjenta ( uporczywej zgagi, bólu nadbrzusza, spadku masy ciała, nudności, niedokrwistości, problemów z przełykaniem Gastroskopia wskazana jest również u osób z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku chorób nowotworowych górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Możliwe powikłania

Najpoważniejszym zagrożeniem jest ryzyko powstania perforacji ( ściany przełyku, żołądka lub dwunastnicy. Jednak jest to powikłanie bardzo rzadkie ( 1 na 30000 zabiegów diagnostycznych). W miejscu pobierania biopsji lub wykonywania zabiegów endoskopowych może wystąpić krwawienie; jest ono zwykle niewielkie i szybko ustępuje. Z powodu miejscowego znieczulenia gardła i ryzyka zadławienia przez ok. godzinę po badaniu nie wolno przyjmować pokarmów i płynów.

Przebieg badania

Badanie trwa kilka minut i jest przeprowadzane w pozycji leżącej na lewym boku. Po miejscowym znieczuleniu gardła za pomocą lidokainy w aerozolu zakłada się między zęby plastikowy ustnik. Następnie lekarz wprowadza do jamy ustnej gastroskop, a pacjent wyko nuje odruch połykania. Moment przechodzenia aparatu do przełyku może być nieprzyjemny, ale odpowiednia współpraca pacjenta z lekarzem zmniejsza dyskomfort. Podczas gastroskopii pomocne może być skupienie się na regularnym oddechu, co zmniejsza pojawiający się często odruch wymiotny.

Wycinki błony śluzowej pobiera się jałowymi szczypcami co zabezpiecza przed zakażeniem. Wynik testu ureazowego w kierunku zakażenia Helicobacter pylori znany jest już po kilku minutach po badaniu. Jak się przygotować do gastroskopii?

W dniu badania należy nie spożywać posiłków przez co najmniej 7 godzin, niewielką ilość wody można wypić jeszcze na dwie godziny przed planowanym badaniem. Przed badaniem nie należy palić papierosów ani żuć gumy. W razie przyjmowania leków na stałe można je połknąć, popijając niewielką ilością wody.
Przed gastroskopią diagnostyczną nie trzeba odstawiać leków przeciwkrzepliwych ( Acenkumarol, Warfin, Pradaxa, Xarelto, Eluquis itp) jednak sposób przygotowania najlepiej sk onsultować z lekarzem kierującym na badanie. Osoby chorujące na cukrzycę powinny wykonywać gastroskopię w godzinach porannych. Osoby przyjmujące inhibitory pompy protonowej, o ile lekarz nie zaleci inaczej, powinny przerwać ich stosowanie 2 tygodnie przez wyznaczonym terminem gastroskopii.

Jakie są przeciwwskazania do gastroskopii?

Ciężkie choroby, które powodują, że ryzyko wykonania badania przewyższa korzyści. Są to: ciężka niewydolność serca, niewydolność oddechowa, zawał serca. Przeciwwskazaniem jest również aktualne stosowanie aparatu ortodontycznego. Badanie wymaga pisemnej zgody pacjenta.

KOLONOSKOPIA – INFORMACJE DLA PACJENTA

Znieczulenie ogólne polega na czasowym wyłączeniu świadomości w wyniku działania leków i jest prowadzone pod nadzorem anestezjologa. Poniższa informacja ma na celu udzielenie odpowiedzi na ewentualne pytania pacjenta dotyczące kolonoskopii oraz zastosowanego znieczulenia ogólnego. Dodatkowe pytania należy kierować do lekarza anestezjologa podczas wizyty w poradni lub lekarza wykonującego badanie bezpośrednio przed zabiegiem.

Co to jest kolonoskopia?

Kolonoskopia umożliwia obejrzenie jelita grubego od środka za pomocą małej kamery umieszczonej na końcu długiego, elastycznego przewodu – kolonoskopu. Lekarz wprowadza aparat przez odbyt i przesuwa wzdłuż kolejnych fragmentów jelita grubego, dochodząc do jego początkowej części – kątnicy, gdzie zlokalizowane jest ujście wyrostka robaczkowego oraz zastawka krętniczo-kątnicza, łącząca końcowy odcinek jelita cienkiego z grubym. Badanie jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną oceniającą jelito grube. Przy użyciu dodatkowych narzędzi istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego oraz usunięcia polipów.

Wskazania do kolonoskopii

Diagnostyka – ustalenie przyczyny występowania objawów choroby, takich jak krwawienie z odbytu, zaburzenia rytmu wypróżniania: przewlekła biegunka czy zaparcia. Profilaktyka występowania raka jelita grubego – przeprowadzane u osób zdrowych powyżej 50 roku życia, bez objawów lub u osób, u których występuje rak jelita grubego w rodzinie.

Konsultacja anestezjologiczna przed badaniem

Konsultacja anestezjologiczna jest obowiązkowym elementem poprzedzającym wykonanie kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym. Jej celem jest określenie braku lub istnienia ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych do badania. Konsultacja odbywa się na kilka dni przed planowanym badaniem. Na umówiony termin pacjent zobligowany jest przynieść wypełnionĄ ankietę anestezjologiczną, którą otrzymał od lekarza kwalifikującego.

Przebieg badania

Badanie wykonywane jest w asyście anestezjologa. Przed badaniem pacjent przebiera się w jednorazowe ubranie medyczne i układa się na lewym boku. Pacjent, po podaniu dożylnie środka znieczulającego, usypia na kilkanaście minut. W tym czasie lekarz endoskopista wykonuje badanie, czyli wprowadza do odbytnicy posmarowany żelem kolonoskop i stopniowo przesuwa go wzdłuż jelita. Aby umożliwić dokładną obserwację śluzówki jelita grubego, trzeba czasami rozciągnąć jego ściany niewielką ilością powietrza. Badanie trwa do kilkunastu minut. W razie potrzeby ze zmian chorobowych pobiera się wycinki lub usuwa polipy. Wszystkie usunięte zmiany przesyłane są do badania histopatologicznego.

Możliwe powikłania

Jako procedura inwazyjna, kolonoskopia jest obarczona ryzykiem wystąpienia powikłań. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko (ok. 0,35% wszystkich zabiegów). Do możliwych powikłań zalicza się m.in: perforację, czyli przedziurawienie ściany jelita (0,5%). krwawienie (0,15%). Dyskomfort w jamie brzusznej ustępujący w ciągu kilku godzin po badaniu nie jest traktowany jako powikłanie. Śladowa obecność krwi w stolcu po zakończeniu badania, zwłaszcza gdy pobierano wycinki nie jest zjawiskiem niepokojącym.

Jakie są przeciwwskazania do kolonoskopii?

Ciężkie choroby, które powodują, że ryzyko wykonania badania przewyższa korzyści. Są to: ciężka niewydolność serca, niewydolność oddechowa, zawał serca. Badanie wymaga pisemnej zgody pacjenta.

Pliki do pobrania:

lek. med. Marek Wiśniowski
specjalista chorób wewnętrznych
gastroenterolog

CM SABAMED-Krasne
   

lek. med. Piotr Jakubowicz
specjalista chirurgii ogólnej
specjalista gastroenterolog

CM SABAMED-Krasne
   
dr n. med. Łukasz Krupa
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista gastroenterolog
CM SABAMED-Krasne
   
lek. med. Janusz Rzucidło
specjalista chirurgii ogólnej
CM SABAMED-Krasne
   
lek. med. Jacek Wiejacz
specjalista chorób wewnętrznych
CM SABAMED-Krasne

CENNIK BADAŃ ENDOSKOPOWYCH

Rodzaj badania Cena brutto (zł)
Gastroskopia diagnostyczna 250
300 (od stycznia 2023 r.)
Gastroskopia z biopsją 300
350 (od stycznia 2023 r.)
Kolonoskopia diagnostyczna 400
460 (od stycznia 2023 r.)
Kolonoskopia z biopsją 450
600 (od stycznia 2023 r.)
Kolonoskopia z polipektomią 650
1000 (od stycznia 2023 r.)
Sedacja przed badaniem 100
120 (od stycznia 2023 r.)
Znieczulenie ogólne dożylne 300