Czym jest poradnia otolaryngologiczna?
Poradnia otolaryngologiczna, zwana także poradnią laryngologiczną lub popularnie „ucho, gardło, nos” specjalizuje się w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce chorób związanych z układem słuchowo-równowagowym, nosowo-gardłowym i krtaniowym. W poradni tej można skorzystać z porady lekarskiej, przeprowadzić badania diagnostyczne i wykonać zabiegi związane z tymi obszarami.
Kiedy warto się wybrać?
Do poradni otolaryngologicznej warto udać się w przypadku wystąpienia bólu, zawrotów głowy, szumów usznych, trudności w oddychaniu, kataru, kaszlu, bólu gardła, zaburzeń w mowie, chrapania czy innych dolegliwości związanych z układem słuchowo-równowagowym, nosowo-gardłowym i krtaniowym. Ponadto, jeśli jesteśmy narażeni na hałas w pracy lub w życiu codziennym, warto skontaktować się z poradnią w celu wdrożenia odpowiednich działań profilaktycznych. Wśród najczęstszych przyczyn zapisywania dziecka na wizytę u laryngologa znajdują się między innymi: przerośnięcie migdałów, pogorszenie słuchu, przewlekłe bóle głowy, często nawracające choroby gardła, oddychanie przez usta. W przypadku najmłodszych dzieci, dobry otolaryngolog jest często potrzebny w związku z wadami wrodzonymi w obrębie twarzoczaszki.
Jak się przygotować?
Przygotowanie do wizyty w poradni otolaryngologicznej zależy od rodzaju badania lub zabiegu, który ma zostać wykonany. W przypadku wizyty osoby dorosłej, zwykle nie wymagane są żadne specjalne przygotowania. Natomiast, jeśli planowany jest zabieg, lekarz przed wizytą udzieli dokładnych instrukcji. W przypadku badań diagnostycznych, takich jak audiometria czy badanie endoskopowe, należy unikać zażywania leków, które mogą wpłynąć na wyniki badania, takich jak np. leki przeciwhistaminowe.
Nasi lekarze specjalizujący się w pracy z dziećmi, wyróżniają się wysoką empatią i cierpliwością. Mają odpowiednie podejście do dziecka, dzięki czemu jest ono spokojne i chętne do współpracy. Rodziców przygotowujących dziecko do wizyty u laryngologa, zachęcamy do wcześniejszego wytłumaczenia dziecku tego, kim jest otolaryngolog, co robi w czasie wizyty i jak może pomóc.
Jak wygląda wizyta u laryngologa dziecięcego?
Podczas pierwszej wizyty laryngolog dziecięcy przeprowadzi wywiad dotyczący zgłaszanych przez rodzica dolegliwości. W dalszej części przejdzie do podstawowego badania palpacyjnego węzłów chłonnych i ślinianek dziecka. Za pomocą podstawowych, nieinwazyjnych narzędzi (np. wziernika, lusterka i szpatułki) otolaryngolog zbada też nos, ucho i jamę ustną – w tym m.in. migdałki. Dzięki tym badaniom lekarz potwierdzi lub wykluczy podejrzenia. W razie konieczności pogłębionej diagnostyki lub rozpoczęcia leczenia, skieruje najmłodszych pacjentów na odpowiednie zabiegi lub pobyt w szpitalu. Część zabiegów może zostać wykonana ambulatoryjnie na miejscu w placówce.