Czym jest poradnia neurologiczna?
Poradnia neurologiczna zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu nerwowego zarówno ośrodkowego jak i obwodowego, między innymi: migreną, padaczką, zespołami bólowymi kręgosłupa, udarami, chorobą Parkinsona, otępieniami np. chorobą Alzhaimera, stwardnieniem rozsianym.
Poradnia ma możliwość zlecania badań specjalistycznych takich jak:
RTG kręgosłupa, USG tętnic szyjnych, EEG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, które wykonywane są na zlecenie lekarza w specjalistycznych ośrodkach diagnostycznych.
Kiedy warto się wybrać?
Warto skonsultować się z neurologiem, jeśli doświadczasz jakichkolwiek objawów neurologicznych, takich jak bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, osłabienie mięśni, drętwienie lub mrowienie kończyn, problemy z mową lub widzeniem, drgawki lub trudności z koordynacją ruchową. Wizyta u neurologa jest również wskazana w przypadku historii rodzinnej chorób neurologicznych lub jeśli jesteś w wieku, w którym ryzyko ich wystąpienia jest większe.
Jak się przygotować?
Wizyta u neurologa nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy wziąć ze sobą wyniki dotychczas przeprowadzonych badań i wypisy ze szpitala – jeżeli mają one związek z problemem, który jest przedmiotem konsultacji neurologicznej . Warto pamiętać, że lekarz zapyta o przebyte choroby oraz przyjmowane leki. Na wizytę należy ubrać się wygodnie, aby w razie potrzeby możliwe było zdjęcie ubrania do badania.