Poradnie

Lekarze

Pracownia diagnostyki radiologicznej RTG

Czym jest diagnostyka radiologiczna RTG?

Diagnostyka radiologiczna RTG to jedna z najczęściej stosowanych metod w medycynie. Polega na wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego, które jest w stanie przenikać przez tkanki organizmu i ujawniać ukryte w nich zmiany. W ramach diagnostyki radiologicznej RTG oferujemy szereg różnych badań, które pozwalają na dokładną analizę stanu zdrowia pacjenta. W naszej pracowni diagnostycznej wykorzystujemy najnowsze technologie, dzięki czemu możemy zapewnić naszym pacjentom najwyższą jakość i precyzję badań.

Kiedy warto zrobić badanie radiologiczne RTG?

W pracowni RTG CM Sabamed badania radiologiczne są wykonywane tylko po okazaniu skierowania od lekarza (także badania odpłatne). Badania radiologiczne RTG są wykonywane w przypadku podejrzenia zmian chorobowych w organizmie. Mogą być one zalecane w przypadku urazów, bólów stawów czy kości, podejrzenia złamań, a także w celu monitorowania rozwoju chorób układu kostno-stawowego czy chorób płuc. Badania radiologiczne RTG są również wykorzystywane w celu monitorowania skutków leczenia oraz w celach profilaktycznych.

Jak się przygotować do badania radiologicznego RTG?

Przygotowanie do badania radiologicznego RTG zależy od rodzaju badania, jakie zostanie przeprowadzone. W większości przypadków nie wymaga ono specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Jedynie w przypadku RTG jamy brzusznej i kręgosłupa L-S koniczne jest odpowiednie przygotowanie.

W dniu poprzedzającym badanie:

  • należy zachować dietę lekkostrawną, bez pokarmów wzdymających, bez napojów gazowanych, mlecznych (np. jogurtów, kefirów),
  • należy zażyć preparat przeczyszczający zakupiony w aptece bez recepty (np. Regulax tabl., Xenna tabl, Forlax saszetki do rozpuszczenia) oraz Espumisan. Preparaty należy zażyć według ulotki dołączonej do opakowania.

W dniu prześwietlenia pacjent pozostaje na czczo aż do ukończenia badania.

Przeciwwskazania do badania RTG

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest pierwszy trymestr ciąży. Drugi i trzeci trymestr są przeciwwskazaniem względnym – w zależności od wskazań medycznych. W razie wątpliwości pacjentka powinna we własnym zakresie wykonać test ciążowy.

Godziny przyjęć

CM SABAMED – Krasne

poniedziałek: 8:00 – 18:00
wtorek: 8:00 – 18:00
środa: 14:00 – 18:00
czwartek: 8:00 – 14:00
piątek: pracownia nieczynna

Rejestracja telefoniczna:
17 857 60 26

Przejdź do treści