Warto wiedzieć

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Obowiązuje w dni powszednie od 18.00 do 8.00 dnia następnego, a
w soboty, niedziele i święta i inne dni ustawowo wolne całodobowo
(od godziny 8.00 do godziny 8.00 dnia następnego)

Pacjent może zgłosić się do dowolnej placówki realizującej ten rodzaj świadczeń w ramach umowy z NFZ.

Szczegóły dotyczące nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej znajdują się na stronie Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia:

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna


Jak przygotować się do wizyty u lekarza

Jeśli czekasz na wizytę u lekarza i chcesz się do niej odpowiednio przygotować, to już dobrze zacząłeś. Przed wizytą u lekarza będziesz odczuwał lęk. Często ze strachu unikamy badań lekarskich – obawiamy się, że diagnoza doprowadzi do odkrycia jakiejś choroby, burząc spokój i przekonanie, że jesteśmy całkowicie zdrowi. Boimy się nie tylko wyników badań, ale też samego lekarza, zwłaszcza jeśli go nie znamy. Nie wiemy, czego się spodziewać i czy będziemy mogli mu zaufać. Takie uczucia są zupełnie normalne i możemy sobie na nie pozwolić. Jednak aby zminimalizować uczucie dyskomfortu przed i podczas wizyty u lekarza, przygotowaliśmy dla Ciebie plan – jak przygotować się do wizyty w kilku krokach.

Zawsze musisz zacząć od rejestracji. Jeśli planujesz wizytę u lekarza rodzinnego sprawa jest łatwiejsza. Jeśli jednak chcesz dostać się do specjalisty, będziesz potrzebował skierowania, które zwykle otrzymasz od lekarza rodzinnego. Zatem pierwszy kontakt zawsze odbywa się z nim. Twój lekarz rodzinny powinien być osobą, której ufasz i której podejście do pacjenta Ci odpowiada. Jeśli jesteś zadowolony z jego usług, to bardzo dobrze, w przeciwnym radzie zastanów się nad zmianą lekarza pierwszego kontaktu. Dwa razy w roku można jej dokonać bezpłatnie. Oczywiście, nie jest dobre, aby co chwilę zmieniać poradnię, ponieważ Twój lekarz pierwszego kontaktu powinien znać Ciebie i Twoją historię choroby. Dzięki temu diagnostyka będzie dużo łatwiejsza. Niestety czasami w trakcie rejestracji okazuje się, że na wizytę będziesz musiał poczekać nawet kilka miesięcy, zatem zawsze znajdzie się czas na to, aby dobrze się do niej przygotować. Pamiętaj, aby zawsze gdy wybierasz się do placówki medycznej, mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.

Przygotuj dokumentację

Warto założyć teczkę lub segregator, w którym będziesz umieszczać wyniki swoich badań, wypisy ze szpitala, zdjęcia rentgenowskie i wszystkie inne dokumenty związane z przebiegiem Twojego leczenia. Przynosząc lekarzowi tak przygotowane informacje, zdecydowanie ułatwiasz mu pracę. Pamiętaj też, aby zabrać do lekarza dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne, szczególnie wtedy gdy prowadzisz własną działalność gospodarczą.

Poza tym, co lekarz znajdzie w Twoich badaniach, dobrze abyś znał historie chorób swoich najbliższych. Jakie choroby występowały u Twoich krewnych? Na co umierali? Takie informacje są bardzo pomocne przy diagnozie, gdyż część dolegliwości ma podłoże genetyczne.

Spisz nazwy swoich leków

Lekarz powinien wiedzieć nie tylko, na jakie choroby się leczysz, ale też czym. Dzięki temu uniknie sytuacji podawania Ci dwa razy tego samego leku, lub takich środków, które źle na siebie wpływają. Przyjmowanie zbyt dużych dawek czy leków wykluczających się nawzajem może być ekstremalnie niebezpieczne. Spisz nazwy leków które przyjmujesz wraz z dawkowaniem i zabierz tę listę ze sobą na wizytę. Możesz też wziąć opakowania leków, jeśli boisz się, że przekręcisz coś w nazwie lub nie będziesz potrafił ich przeczytać.

Zadbaj o higienę

Higiena w gabinecie lekarskim jest wymaga od obu stron. Jeśli boli Cię ręka, nie oznacza to, że tylko ona powinna być czysta. Lekarz będzie mógł chcieć Cię osłuchać. Czyste ciało i bielizna oraz schludne ubranie są wyrazami szacunku dla lekarza i zwiększają komfort jego pracy. Ponadto czysta, zadbana osoba, naprawdę nie ma się czego wstydzić. W niektórych gabinetach lekarskich, istnieje możliwość umycia się przed wizytą. Jeśli jedziesz do lekarza od razu po pracy, upewnij się na recepcji, czy będziesz miał możliwość skorzystać z takiej łazienki dla pacjentów.

Nie wstydź się

To naturalne, że poza strachem przed wizytą odczuwamy też wstyd. Nie chcemy być oceniani z tego, że na zimę przybrało nam się kilka kilogramów, a przed wakacjami nie udało nam się ich zrzucić. Lekarze przywykli do nagości, widują codziennie więcej nagich pacjentów niż pań na reklamach. Wiedzą jak wygląda ludzkie ciało lepiej niż nikt ktoś inny, co oznacza, że zdają sobie sprawę jak bardzo odbiega ono od wzorca wykreowanego przez media. Twoje ciało podlega ocenie tylko w kategoriach zdrowia i choroby. Ponadto może się też okazać, że nie będzie konieczności całkowitego rozbierania się, a nawet jeśli, to lekarz powinien zapewnić Ci warunki intymności.

PAMIĘTAJ! Pokazywanie miejsc intymnych służy jedynie celom diagnostycznym, a obowiązkiem lekarza jest zachowywać się dyskretnie i dochować tajemnicy lekarskiej.

Nie przeszukuj Internetu

Internet nie jest lekarzem, podając mu swoje objawy, nie otrzymasz diagnozy. Ból głowy może być głównym objawem choroby na przykład migreny bądź niediagnostycznym objawem innego zaburzenia, przykładowo depresji, ale i skutkiem ubocznym przyjmowanych leków. Nie przeszukuj Internetu w poszukiwaniu informacji, czego objawem może być Twoja dolegliwość. Lekarze bardzo długo się uczą diagnozować i leczyć występujące zaburzenia, zatem lepszym rozwiązaniem jest po prostu im zaufać.

Kiedy wiesz co Ci dolega i czytasz o swojej chorobie w Internecie, bądź krytyczny wobec zamieszczanych tam informacji. Niestety ludzie czasami dzielą się wiedzą zasłyszaną w sklepie i źle zrozumianą. Najlepszym źródłem informacji na temat choroby jest Twój lekarz. Oczywiście czasami znajdziesz przydatne informacje w sieci, mamy nadzieję, że część z nich znajduje się na naszej stronie internetowej. Chodzi o to, abyś nauczył się mądrze z niej korzystać i nie wierzył we wszystko, o czym piszą ludzie, bo po prostu mogą się mylić, albo po prostu ich przypadek jest nieco inny od Twojego, dlatego wszystko u nich przebiega inaczej.

Zrelaksuj się

Na dzień przed planowaną wizytą u lekarza, staraj się wyciszyć i miło spędzić czas. Przydatne w odstresowywaniu się mogą być techniki relaksacyjne. Zaraz przed wizytą na pewno będziesz zestresowany, dlatego tak ważne jest, abyś wcześniej odprężył się, to pomoże Ci lepiej sobie poradzić z tą trudną sytuacją.

Jeśli jeszcze wahasz się i nie podjąłeś o decyzji o wizycie u lekarza, mimo występowania niepokojących objawów, to chcemy Cię do tego zachęcić w trzech zdaniach. Po pierwsze choroba to nie słabość, ani powód do wstydu. Po drugie, jeśli nie chcesz tego zrobić dla siebie, zrób to dla swoich bliskich. Po trzecie, nie sprawiasz tym zawodu rodzinie i przyjaciołom. Są osoby, którym zależy na Twoim zdrowiu, one nigdy nie pozwoliłyby Ci zlekceważyć Twoich objawów.

Wizyta u lekarza często jest stresującym wydarzeniem, którego część z nas stara się unikać. Jednak czy musi tak być? Oczywiście, że nie, dobre przygotowanie zapewni Ci spokój przed, w trakcie i po wizycie u lekarza. Najważniejsze, abyś o niczym nie zapomniał i potrafił się zrelaksować. Jeśli wizyta u lekarza będzie z jakiegoś powodu szczególnie stresująca, zafunduj sobie nagrodę. Kubek gorącej czekolady, lampka wina czy wizyta w kinie? Ty wybierasz.


Jak się zapisać do lekarza rodzinnego

Jeśli chcesz zapisać się do jednej z naszych przychodni POZ możesz to zrobić w następujący sposób:

Przepisując się do innej przychodni nie trzeba przenosić dokumentacji medycznej. Karta szczepień dziecka zostaje przesłana pocztą pomiędzy placówkami. Wystarczy w nowym miejscu wypełnić deklarację wyboru.

Przejdź do treści