Co to jest poradnia ortopedyczna?
Poradnia ortopedyczna zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń związanych z narządem ruchu oraz uszkodzeniami i zmianami pourazowymi narządu ruchu.
Kiedy warto się wybrać?
Do ortopedy należy udać się w przypadku urazów układu ruchu. Wizyta jest potrzebna, gdy dochodzi do złamań kości, skręceń stawów, stłuczeń tkanek, zwichnięć stawów. Dzięki pomocy ortopedy uszkodzone struktury mogą się prawidłowo goić. Tym samym możliwy jest powrót do pełnej sprawności.
Z ortopedą należy skonsultować się również w przypadku dolegliwości, które pojawiają się nagle. Mowa przede wszystkim o bólu kości, mięśni lub stawów, ale nie tylko. Do poradni można zgłosić się przy ograniczeniach ruchomości, problemach z poruszaniem się, niedowładach.
Wskazaniem do konsultacji są również zaobserwowane wady postawy. Ich najbardziej zauważalnym objawem jest zmiana sylwetki.
Do lekarza ortopedy powinny zgłosić się również osoby, które potrzebują zaopatrzenia medycznego. Mowa o różnego rodzaju ortezach, kulach łokciowych, balkonikach, stabilizatorach. Specjalista może wydać skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne i rehabilitacyjne, które są nieodłącznym elementem terapii.
Jakie badania wykonuje ortopeda?
Badania wykonywane przez ortopedę zależą od tego, z jakim problemem zgłasza się pacjent. Najczęściej dokonuje on oceny wzrokowej narządu ruchu, sposobu poruszania się, postawy ciała, obrysów stawów. Pacjent może zostać poproszony o wykonanie określonych ruchów. W ten sposób ortopeda bada zakres ruchomości stawów, ale też siłę mięśni. Zdarza się, że tego typu testy nie wystarczą. Wówczas specjalista wydaje skierowanie na bardziej szczegółową diagnostykę (np. zdjęcie RTG, badanie USG, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową). Dzięki nim możliwe jest postawienie trafnej diagnozy i zaplanowanie terapii.
Jak się przygotować do wizyty u ortopedy?
Wizyta u ortopedy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy wziąć ze sobą wyniki dotychczas przeprowadzonych badań i wypisy ze szpitala – jeżeli mają one związek z problemem, który jest przedmiotem konsultacji ortopedycznej. Warto pamiętać, że lekarz zapyta o przebyte choroby oraz przyjmowane leki.. Na wizytę należy ubrać się wygodnie, aby w razie potrzeby możliwe było zdjęcie ubrań do badania.
TERAPIA OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM ACP W ŁAGODNEJ I UMIARKOWANEJ POSTACI CHOROBY ZWYRODNIENIOWEJ STAWÓW
Czy odczuwasz nieprzyjemne uczucie ciągnięcia w stawie, cierpisz z powodu sztywności porannej stawu lub występuje u Ciebie dyskomfort, gdy zaczynasz się poruszać? Przyczyną może być zużycie i uszkodzenie chrząstki stawowej, powszechnie znane jako choroba zwyrodnieniowa stawów.
Terapia ACP to naturalna, biologiczna terapia, w której wykorzystuje się substancje biologiczne organizmu pochodzące z krwi pacjenta:
- procedura ambulatoryjna
- krótki czas trwania zabiegu (<30 min.)
- biologiczne substancje wytwarzane przez organizm pacjenta
- potwierdzona badaniami skuteczność w leczeniu łagodnej i umiarkowanej postaci choroby zwyrodnieniowej stawów (stopień I – III)1-3
PRZEBIEG TERAPII
- pobranie krwi z żyły kończyny górnej
- procedura separacji prowadząca do oddzielenia i koncentracji potrzebnych substancji pochodzących z organizmu4
- Wstrzyknięcie pozyskanych substancji do zajętej okolicy
Wskazania do zastosowania terapii osoczem bogatopłytkowym:
- łokieć tenisisty
- łokieć golfisty
- ostrogi piętowe
- kolano skoczka, kolano biegacza
- uszkodzenia ścięgien i mięśni
- zwyrodnienie ścięgna Achillesa
- urazy i zmiany przeciążeniowe
- kontuzje mięśni
- kontuzje i choroby ścięgien
- kontuzje i schorzenia więzadeł
- liczne schorzenia i kontuzje stawów: biodrowych, kolanowych, łokciowych itp.
- w złamaniach i braku zrostu po złamaniach (tzw. stawy rzekome)
- w stanach zapalnych kości
- w celu przyspieszenia procesu gojenia się tkanek miękkich – trudno gojące się rany
- torbiele łąkotek
- zapalenie ścięgien gęsiej stópki
- zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej
- tendinopatie stożka rotatorów barku, zespół cieśni podbarkowej
Terapia wzbogacająca leczenie:
- ubytków chrząstki stawowej: pourazowych i zwyrodnieniowych
- cyst torbieli kostnych, dysplazji włóknistej
- po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL, szyciu łąkotek
- naprawach chrząstki stawowej
- zaburzeń zrostku kostnego
- trudno gojących się ran, owrzodzeń
- pooperacyjnym: po zabiegach naprawczych ścięgien np. Achillesa