Poradnie

Lekarze

Holter EKG | Holter RR

HOLTER EKG

Holter EKG to 24-godzinne nieinwazyjne badanie polegające na ciągłym rejestrowaniu zaburzeń rytmu pracy serca, zmian niedokrwiennych oraz pauz w pracy serca. Zapis 24-godzinnej aktywności pacjenta dokonywany jest przy pomocy niewielkiego urządzenia, które pacjent przez cała dobę nosi przy sobie. Bezpośredni odczyt pracy serca dokonywany jest za pośrednictwem elektrod przyczepionych do klatki piersiowej pacjenta. W sytuacji wystąpienia w trakcie badania dolegliwości kardiologicznych, pacjent ma możliwość zaznaczenia tego incydentu poprzez wciśnięcie przycisku umieszczonego na rejestratorze EKG.

Przygotowanie do badania

Holter EKG nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Jedyny wymóg dotyczy zamocowania elektrod – należy zadać, by skóra klatki piersiowej była czysta i nie posmarowana żadnymi olejkami czy balsamami, a u mężczyzn z obfitym owłosieniem klatki piersiowej wskazane jest zgolenie owłosienia przed badaniem.

Przebieg badania

Aparat jest zakładany w gabinecie zabiegowym CM Sabamed przez wykwalifikowany personel. Założenie elektrod i przekazanie urządzenia poprzedzone jest wprowadzeniem danych pacjenta do rejestratora i jego konfiguracją pod kątem danego badania. Następnie pielęgniarka przykleja na ciele pacjenta elektrody samoprzylepne i podpina do nich rejestrator. Po przeszkoleniu ze sposobu użytkowania aparatu, pacjent idzie do domu. Ze względu na obecność elektrod na ciele, przez 24 godziny pacjent nie może się kąpać.

NIE NALEŻY ZDEJMOWAĆ ARARATU SAMODZIELNIE !!!

Nazajutrz, o wyznaczonej godzinie pacjent ponownie zgłasza się do poradni celem zdjęcia elektrod i Holtera. Na kolejnej wizycie u specjalisty kardiologa, lekarz omawia z pacjentem wyniki badania.

HOLTER CIŚNIENIOWY RR

Badanie holterem ciśnieniowym to jedno z najpopularniejszych badań kardiologicznych, które polega na automatycznym monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi przez całą dobę. Jego celem jest wykrycie nieprawidłowości pracy serca.

Lekarz możesz zlecić badanie holterem ciśnieniowym, jeżeli pomiar w gabinecie lekarskim znacznie odbiega od pomiarów domowych, aby zbadać efekty leczenia nadciśnienia tętniczego, jeżeli występują okresowe spadki ciśnienia u pacjenta, przy dużych wahaniach dobowych ciśnienia oraz przy występowaniu cukrzycy albo nadciśnienia u kobiet w ciąży. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania metodą holtera ciśnieniowego RR.

Przygotowanie do badania Holter RR

Badanie holterem ciśnieniowym nie wymaga specjalnych przygotowań. Aparat jest montowany i uruchamiany przez wykwalifikowany personel w gabinecie zabiegowym CM Sabamed. Dobrze jest ubrać koszulkę z krótkim rękawem, aby móc wygodnie założyć mankiet urządzenia na ramię.

Przebieg badania

Pamiętajmy, że musi on dotykać bezpośrednio skóry. Można na niego założyć warstwę wierzchnią odzieży, ale powinna być ona luźna, aby nie zaburzać pracy urządzenia. W ciągu 24 godzin badania, pacjent powinien prowadzić normalny tryb życia. Holtera ciśnieniowego RR nie wolno narażać na kontakt z wodą lub wilgocią. W trakcie wykonywania pomiaru ręka pacjenta powinna być wyprostowana. Ręka zgięta w łokciu podczas badania może zaburzyć pomiar lub zafałszować wyniki. Szczególną uwagę należy zwrócić na to w nocy i ułożyć się do spania na plecach z rękoma wyciągniętymi wzdłuż ciała.

NIE NALEŻY ZDEJMOWAĆ ARARATU SAMODZIELNIE !!!

Nazajutrz, o wyznaczonej godzinie pacjent ponownie zgłasza się do poradni celem zdjęcia Holtera. Na kolejnej wizycie u specjalisty kardiologa, lekarz omawia z pacjentem wyniki badania.

Przejdź do treści