Czym jest poradnia urologiczna?
Poradnia urologiczna to miejsce, gdzie specjaliści zajmują się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego u mężczyzn i kobiet. W naszej poradni urologicznej zapewniamy kompleksową opiekę pacjentom z różnego rodzaju problemami urologicznymi. Lekarz urolog, pracujący w naszej placówce jest doświadczonym specjalistą, który posiada wiedzę i umiejętności potrzebne do zapewnienia najlepszej opieki medycznej naszym pacjentom.
Kiedy warto się wybrać?
Warto odwiedzić poradnię urologiczną, gdy odczuwasz ból lub dyskomfort w okolicach miednicy, dolnego brzucha lub w trakcie oddawania moczu. Innymi powodami wizyty w poradni urologicznej mogą być problemy z nietrzymaniem moczu, krwiomocz, infekcje dróg moczowych, trudności w osiąganiu lub utrzymywaniu erekcji, a także problemy z płodnością u mężczyzn.
Jak się przygotować?
Przed wizytą w poradni urologicznej warto zapoznać się z zaleceniami odnośnie przygotowania się do wizyty. Należy pamiętać, aby w dniu wizyty przyjść na czczo, a także zabrać ze sobą wyniki badań diagnostycznych, które zostały wykonane wcześniej. Przed wizytą warto również zapoznać się z informacjami na temat swojego stanu zdrowia, aby móc opowiedzieć lekarzowi o swoich objawach i dolegliwościach.
Co to jest cystoskopia?
Cystoskopia (uretrocystoskopia) jest badaniem pęcherza moczowego. Polega na umieszczeniu w cewce moczowej i pęcherzu specjalnego wziernika, zwanego cystoskopem. Cystoskop wyposażony jest w układ optyczny a także źródło światła. W czasie cystoskopii możliwe jest też wprowadzenie do cewki i pęcherza narzędzi endoskopowych. Wszystko to umożliwia naoczną obserwację i ocenę ewentualnych nieprawidłowości w obrębie układu moczowego.
Kiedy jest potrzebna cystoskopia?
Cystoskopia jest podstawowym narzędziem diagnostycznym między innymi w profilaktyce oraz rozpoznaniu raka pęcherza moczowego – jednego z najczęściej występujących nowotworów u osób po sześćdziesiątym roku życia. Oprócz tego badanie to wykonuje się także w diagnostyce takich schorzeń, jak nietrzymanie moczu, krwiomocz, kamica pęcherza czy przewlekłe infekcje układu moczowego o niewyjaśnionych w inny sposób przyczynach.
Przygotowanie do badania
Przed wykonaniem cystoskopii pacjent oddaje krew do analizy, przez dwa dni powinien też przyjmować leki przeciwbakteryjne. Z oczywistych względów należy zadbać o higienę osobistą miejsc intymnych. Co istotne – cystoskopię wykonuje się po całkowitym opróżnieniu pęcherza.
Jak wygląda cystoskopia?
Badanie cystoskopowe przeprowadzane jest na specjalnym fotelu eksponującym okolice intymne – nogi pacjenta są uniesione, ugięte kolanach i wsparte na specjalnych podpórkach. Po podaniu znieczulenia (więcej na ten temat poniżej), lekarz wstrzykuje sól fizjologiczną rozszerzającą kanał cewki moczowej, a następnie wprowadza wziernik. W czasie badania pęcherz moczowy wypełniany jest płynem ułatwiającym ocenę ewentualnych nieprawidłowości. W sytuacji, gdy cystoskopia jest wyłącznie badaniem diagnostycznym, całość trwa nie więcej niż 15 minut.
Czy cystoskopia boli?
Pacjenci obawiają się badania cystoskopowego, podejrzewając iż jest ono bolesne. W istocie takie jest, dlatego co do zasady wykonywane jest w znieczuleniu. W zależności od skali działań, użytego sprzętu, wskazań medycznych oraz indywidualnej wrażliwości pacjenta, używa się znieczulenia miejscowego lub ogólnego. W warunkach ambulatoryjnych naszej placówki zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
W sytuacji, gdy celem cystoskopii jest podstawowa diagnoza zaburzeń pracy układu moczowego (takich jak krwiomocz), do badania wykorzystuje się giętki, elastyczny cystoskop, jako znieczulenie stosując specjalny żel z lidokainą. Łagodzi on ból, aczkolwiek pacjenci odczuwać mogą pieczenie oraz uczucie parcia na pęcherz.
Możliwe powikłania po cystoskopii
Cystoskopia jest badaniem inwazyjnym, powodującym ryzyko niepożądanych powikłań. Przez kilka dni po cystoskopii odczuwana może być bolesność, pieczenie i parcie na pęcherz. Możliwe jest pojawienie się krwi w moczu (krwiomocz). W szczególności u mężczyzn może dojść do przejściowych zaburzeń wydalania moczu. Inne potencjalnie możliwe powikłania po cystoskopii, to zakażenie lub stan zapalny w drogach moczowych. Pojawić się też mogą objawy grypopodobne.