Poradnie

Lekarze

Poradnia pulmonologiczna

Czym jest poradnia pulmonologiczna?

Poradnia pulmonologiczna zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz zapobieganiem chorobom układu oddechowego. W ramach poradni wykonywane są badania diagnostyczne, a także udzielana jest pomoc w leczeniu chorób płuc, oskrzeli, krtani, tchawicy, jak również stanów patologicznych związanych z układem oddechowym.

Kiedy warto się wybrać?

Jeśli odczuwasz problemy z oddychaniem, kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej, świsty w klatce piersiowej lub inne dolegliwości związane z układem oddechowym, warto skorzystać z pomocy poradni pulmonologicznej. Takie objawy mogą wskazywać na poważną chorobę płuc, która wymaga szybkiego zdiagnozowania i leczenia.

Dodatkowo, warto odwiedzić poradnię, jeśli masz osłabiony układ oddechowy lub pracujesz w warunkach szkodliwych dla zdrowia, takich jak dym, pył, chemikalia lub inne substancje drażniące.

Jak się przygotować?

Przygotowanie do spotkania z lekarzem jest bardzo proste. Przede wszystkim należy zebrać wszystkie dokumenty dotyczące stanu zdrowia – wyniki swoich badań, wypisy ze szpitala, zdjęcia rentgenowskie i wszystkie inne dokumenty związane z przebiegiem Twojego leczenia. Przynosząc lekarzowi tak przygotowane informacje, zdecydowanie ułatwiasz mu pracę. Pamiętaj aby poinformować lekarza o przyjmowanych lekach oraz suplementach diety.

Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się w placówce celem wykonania spirometrii przed konsultacją z lekarzem.

Spirometria – jak się przygotować?

Przed badaniem należy odpocząć co najmniej 15 minut na poczekalni. Bezpośrednio przed badaniem nie należy jeść obfitego posiłku (2 godz.), ani pić mocnej herbaty, kawy czy innych napojów zawierających kofeinę. Na 2 godz. przed badaniem nie należy palić tytoniu i papierosów elektronicznych, na 8 godz. przed badaniem nie powinno się spożywać alkoholu. Pacjent powinien być wypoczęty, przynajmniej po godzinie odpoczynku po wysiłku fizycznym, oraz nie powinien mieć na sobie ubrań krępujących ruchy klatki piersiowej i brzucha.

Specjaliści

lek. med. Katarzyna Danielak – Rybka

specjalista chorób płuc

Forma wizyty

NFZ

Godziny przyjęć

CM Sabamed Rzeszów

poniedziałek: 15:00 – 18:00
środa: 15:00 – 18:00

lek. med. Jacek Tybulczuk

specjalista chorób płuc

Forma wizyty

NFZ

Godziny przyjęć

CM Sabamed Rzeszów

piątek: 8:30 – 12:30

lek. med. Renata Pyziak

specjalista chorób wewnętrznych
specjalista chorób płuc

Forma wizyty

NFZ

Godziny przyjęć

CM Sabamed Rzeszów

czwartek: 15:00 – 18:00

Przejdź do treści