Poradnie

Lekarze

Poradnia diabetologiczna

Czym jest poradnia diabetologiczna

Poradnia diabetologiczna zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób związanych z cukrzycą. W poradni pracuje lekarz diabetolog, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Poradnia diabetologiczna oferuje kompleksową opiekę pacjentom z cukrzycą, pomaga w prowadzeniu terapii oraz w profilaktyce powikłań związanych z tą chorobą.

Kiedy warto się wybrać?

Warto udać się do poradni diabetologicznej, gdy podejrzewa się lub stwierdzono u siebie cukrzycę. Poradnia jest również miejscem dla osób z cukrzycą, które chcą skonsultować swoje leczenie i uzyskać porady dotyczące diety i stylu życia. Zaleca się również regularne wizyty w poradni, co pozwala na monitorowanie stanu zdrowia i wczesne wykrycie ewentualnych powikłań cukrzycowych.

Pierwsza wizyta naszej w poradni diabetologicznej

Przed wizytą :

  1. Przygotuj wcześniejsze wyniki badań, karty informacyjne z pobytów w szpitalach, opinie od specjalistów. Spisz na jakie choroby przewlekłe chorujesz, jakie miałeś wykonywane zabiegi operacyjne, wraz z datami ich wykonania. Dotyczy to też daty rozpoznania cukrzycy oraz jej typu. Jeśli masz badania, które w przeszłości pomogły w różnicowaniu typu choroby, koniecznie zabierz je ze sobą.
  2. Spisz na kartce jakie leki przyjmujesz, i w jakich dawkach.
  3. Przez kilka dni przed wizytą postaraj się częściej mierzyć poziom cukru, aby lekarz mógł trafniej ocenić stopień kontroli cukrzycy. Wyniki należy spisywać w zeszycie samokontroli. Pamiętaj, że pomiary cukru wyłącznie na czczo nie wystarczą. Warto mierzyć je w różnych porach dnia i wszelkich sytuacjach (w chorobie, po posiłku, po wysiłku fizycznym itp.)
  4. Jeśli posiadasz zabierz ze sobą glukometr. Lekarz będzie mógł ocenić sprawność sprzętu, sprawdzić, czy dobrze się nim posługujesz.
  5. Jeżeli masz problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, stosowana przez Ciebie dieta będzie na pewno omawiana podczas wizyty.

Nieco inaczej do pierwszej wizyty u diabetologa powinien przygotować się pacjent z cukrzycą typu 1. Pomiary glikemii powinny być wykonywane oczywiście przed każdym posiłkiem, okresowo 2 godziny po posiłkach, przed snem oraz dodatkowo w nocy. W przypadku złego samopoczucia pomiar też jest niezbędny.
Osobom korzystającym z pomp insulinowych zaleca się, aby korzystały z kalkulatora bolusa. Ta opcja pozwala na zapisanie w pamięci pompy, a następnie zgranie na komputer równocześnie 3 wartości – stężenia glukozy, dawek insuliny oraz ilości spożywanych wymienników.
Pacjenci nie posiadający pomp lub nie korzystający z kalkulatora bolusa, powinni zapisać w dzienniczku poziomy glikemii oraz ilość spożywanych wymienników węglowodanowych.

Jak przygotować się do kolejnych wizyt w poradni?

Bardzo podobnie. Nie musimy już zabierać całej archiwalnej dokumentacji medycznej. Pamiętajmy natomiast, że na każdą wizytę musimy zabrać z sobą glukometr, spis przyjmowanych leków. Jeżeli lekarz będzie o to prosił, to również dzienniczek samokontroli.
Postarajmy się zapamiętać jakie zalecenia daje nam diabetolog. Na pierwszej wizycie ustali indywidualnie, ile razy dziennie oraz w jakim sytuacjach powinno być ocenione stężenie glukozy we krwi. Prawdopodobnie wyda też inne zalecenia. Chcąc w pełni skorzystać z pomocy lekarza, powinniśmy zastosować się do wszystkich zaleceń.

Cennik

  • Konsultacja diabetologiczna200 zł

Specjaliści

dr n. med. Anna Juza

specjalista chorób wewnętrznych
specjalista diabetologii

Forma wizyty

Prywatnie

Godziny przyjęć

CM Sabamed Krasne

przyjmuje w wybrane czwartki – informacja w rejestracji

Przyjmowani pacjenci

Osoby dorosłe

Przejdź do treści