CYSTOSKOPIA – BADANIA CYSTOSKOPEM GIĘTKIM

Cystoskopia jest badaniem urologicznym polegającym na badaniu optycznym pęcherza moczowego poprzez cewkę moczową. Pozwala ono ocenić stan oraz ewentualne zmiany zarówno cewki moczowej jak i pęcherza moczowego. Wykonywane ono jest za pomocą przyrządu endoskopowego – cystoskopu. Badanie trwa na ogół od kilku do kilkunastu minut.

Badanie cystoskopowe wykonywane jest nowoczesnym urządzeniem – CYSTOSKOPEM GIĘTKIM. Jest on prawie o połowę cieńszy od stosowanych do tej pory cystoskopów sztywnych. Pozwala on na dostosowanie kształtu bardzo cienkiego endoskopu do anatomii cewki moczowej, a dzięki możliwości zgięcia końcówki cystoskopu pod nawet bardzo dużym kątem umożliwia dokładne obejrzenie każdego miejsca w pęcherzu.

Cystoskopia Centrum Medyczne Sabamed

Dzięki mniejszej średnicy urządzenia oraz możliwości jego zginania zarówno w cewce moczowej jak i pęcherzu moczowym, zabieg cystoskopii przeprowadzany cystoskopem giętkim stanowi mniejszy uraz dla cewki moczowej a objawy bólu i podrażnienia są o wiele mniejsze.

Wskazania do cystoskopii:

  • występowanie w moczu krwi – krwiomocz
  • częste i powracające infekcje dróg moczowych
  • podejrzenie nowotworu pęcherza moczowego
  • problemy z oddawaniem moczu
  • podejrzenie kamicy pęcherza moczowego
  • podejrzenie uszkodzenia pęcherza moczowego
  • diagnostyka ciał obcych w pęcherzu moczowym

Cystoskopia nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony Pacjenta. Zabieg „cystoskopii giętkiej” wykonywany jest przez lekarza urologa w znieczuleniu miejscowym. Trwa ono od kilku do kilkunastu minut. Po badaniu cystoskopii Pacjent może przez okres dwóch – trzech dni odczuwać lekki dyskomfort przy oddawaniu moczu.
Na badanie cytoskopii nie jest niezbędne skierowanie, natomiast należy zgłosić chęć jego wykonania przy zapisywaniu na wizytę u urologa.

lek. Karol Moskal
specjalista urolog
Wizyty prywatne

piątek: 15:15 – 18:00
(CM SABAMED – Krasne)

   
lek. Rafał Pindelski
specjalizuje się w urologii
Wizyty prywatne
czwartek: 15:15 – 18:00
(CM SABAMED – Krasne)